Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 17 Octombrie 2018

Deducere personala

Apr212017

Deducerea personala pentru copilul cu handicap

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Apr 2017
Intrebare: In cazul unnui angajat in functia de asistent personal al persoanei cu handicap, iar acea persoana cu handicap este copilul dansei, deducerea suplimentara se acorda si pentru pentru copilul cu handicap?
Ian252016

Copil dat in plasament asistentului maternal. Deducerea personala

de Irina Dumitrescu valabil la 25 Ian 2016
Intrebare: Avand in vedere Normele de aplicare ale Codului fiscal va rugam sa ne precizati daca asistentul maternal primeste deducere pentru copiii aflati in plasament la asistent maternal conform Legii nr. 272/2004, republicata (art. 62 lit. b).
Ian172016

Deducere personala. Cumul de functii

de Adina Popescu valabil la 17 Ian 2016
Intrebare: Sunt functionar public in cadrul primariei cu norma intreaga si perioada nedeterminata. Daca vreau sa ma angajez ca si cadru didactic universitar titular tot cu norma intreaga (norma universitara nu este de 8 ore efective), la care institutie imi va fi taiata deducerea personala.
Ian182013

Plafonare numar persoane aflate in intretinerea unui salariat

de Adina Popescu valabil la 18 Ian 2013
Intrebare: Avem un salariat, care si-a exprimat intentia de a intra in concediu crestere copil pana la 2 ani, pentru al doilea copil, dupa expirarea perioadei de lauzie de 42 de zile a sotiei. Sotia sa, cat si primul copil sunt trecuti in intretinerea salariatului nostru - sotia neavand nici un venit. Va rugam sa ne comunicati daca, putem trece al doilea copil in intretinerea angajatului nostru, incepand ...
x